pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Leoš Nosek 31.07.2009 / 21:34 přečteno: 29374 x

Všichni to znáte: „….na co vysílačky, když máme mobily…“. Ale upřímně – mobil při letu těžko použijete. Rozhodně ne na to, abyste ostatním sdělili, že „…tady to fakt je!“. Zkrátka mobily nahradily vysílačky v mnohém, ale v mnoha případech je vysílačka nenahraditelná. A kromě jiného je komunikace radiostanicí zdarma.
Před mnoha lety měl „dvoumetr“ prakticky každý padáčkář. Tato technologie k nám do světa paraglidingu v české kotlině pronikla od rogalistů, včetně notoricky známé frekvence 147,520 MHz. Protože použití „dvoumetrů“, tedy stanic VHF, které vysílají na kmitočtu o vlnové délce 2 m je u nás (i v zahraničí) omezeno předpisy a používat je legálně smějí jen držitelé patřičného oprávnění, došlo postupem času v padáčkářské komunitě ke značné penetraci radiostanic PMR.

Tyto stanice vysílají v občanském pásmu o vlnové délce 70 cm, které lze používat bez omezení. Omezen je však předpisy výkon těchto stanic, který je pouhých 0,5 W, což značně omezuje dosah těchto stanic. I když jsou známy případy spojení na několik desítek km, praktický dosah je v jednotkách km. Ale vzhledem k tomu, že stanici pořídíte pod 1000 Kč, profi do 2 tis., jde o velmi dobrý poměr cena/výkon a to zejména v porovnání s cenou amatérských (2 m) stanic na našem trhu. Ale jejich výkon a tím i dosah je zkrátka často nedostatečný.

Pokud někdo potřebuje vyšší vysílací výkon a tím i dosah, musí se poohlédnout po VHF stanici. Na našem trhu lze pořídit poměrně široké portfolio značkových stanic, avšak je třeba počítat s cenami od 3 do 9tis. Kč a to už je pořádný rozdíl.

Za 3 tis. Pořídíte úplně „hloupou“ jednokanálovou radiostanici INTEK KT-380EE, která zvládne komunikaci jen na jedné frekvenci (což je bohatě dostačující pro 95% komunikace). Za cenu kolem 8,5 pořídíte špičkovou radiostanici Kenwood TH-F7 (odrázek), která pokryje veškerá dostupná nebo potřebná pásma a to od leteckého (pouze příjem), přes PMR po VHF (2 m). Tato stanice má také výbornou 2000 mAh silnou baterii, kterou v běžném provozu budete nabíjet tak 1 až 2 x do měsíce. Ovšem je třeba uvědomit si, že tato stanice je určena pro radioamatéry – rozuměj špičkové odborníky (ve srovnání s námi) a proto má nepřeberné množství funkcí, které my při PG jsme schopni využít tak na 5% (v nejlepším případě).

Takže jak řešit tento problém? Buď za pár stovek legální staničku avšak s malým dosahem anebo za pár až mnoho tisíc nelegální (s tím si našinec moc hlavu nedělá) stanici s dostatečným výkonem, ale často s mnoha funkcemi, kterým stejně nerozumíme, natož abychom je použili.

Řešení lze nalézt v radiostanicích Made in CHINA!

Tak jako skoro všechno, se v Číně vyrábějí i radiostanice, které vzhledem k technologii výroby a použitým materiálům nikterak nezaostávají za značkovými radiostanicemi. Za to jim velmi konkurují pořizovací cenou. Pokud značkové ALINCO, MOTOROLU apod.(mimochodem vyráběné ve stejných provozech v Číně) pořídíme za cca 6 tis., čínskou stanici velmi podobných parametrů dostaneme v ceně kolem 2 tis. Kč.

Prošlo mi rukama už poměrně hodně těchto stanic a mohu potvrdit, že jde o výrobky velmi vysoké kvality plně dosahující uváděných parametrů (čerpáno z výsledků nezávislých testů odborníků, tedy ne mne). Praktické zkušenosti z provozu při paraglidingu jsou více než uspokojivé. Čínskou vysílačku už si pořídilo mnoho mých kamarádů a provozují ji k plné spokojenosti.

Co je potěšující, čínští soudruzi dodávají k radiostanicím spoustu příslušenství a to za zlomek ceny podobných komponent na našem trhu – majky, hrdelní mikrofony, sady do přileb, antény apod.

Portfolio radiostanic na čínském trhu bych roztřídil do tří kategorií:
1. Jednokanálové VHF (2 m) nebo UHF (PMR) – pracují na jedné frekvenci
2. Dvoukanálové VHF nebo UHF – mohou pracovat současně na dvou frekvencích – jedna příjem i vysílání, druhá jen příjem
3. Dualbandové – VHF a UHF současně – mohou pracovat současně na dvou frekvencích, stejně jako předchozí a to dokonce současně VHF a UHF

Pozn.: současný provoz na pásmech VHF a UHF umožňuje jen jediná stanice na českém trhu a to již zmíněný KENWOOD TH-F7 za cca 8,5 tis. Kč.

Jednokanálové stanice – „umí“ pracovat jen na jedné frekvenci a proto jsou vhodné pro ty piloty, kteří ví, že si s jednou frekvencí vystačí anebo se jim „nechce“ složitě nastavovat dvoukanálový provoz. K těmto stanicím patří zejména PUXING 777, LINTON 2288 anebo velmi příjemný RONSON RT-6000 a mnohé další.

Společným znakem všech těchto stanic je:
• Kmitočtový rozsah 136 – 174 MHz – tedy plný rozsah 2m pásma!
• Výstupní výkon až 5W
• Li-On baterie 1200 mAh – tedy žádné prehistorické dobíjecí tužkovky, ale malá, lehká a výkonná baterie – podle amatérských testů 4 dny intenzivního provozu!
• Citlivost (12dB SINAD): 0.18µV
• 128 kanálů (paměťových pozic)
• DTMF dekodér/encodér
• 104 skupin DCS a 50 skupin CTCSS – subkanály, známé z PMR
• Možnost poslechu FM rádia – pro zpestření čekání na svoz apod.

Dvoukanálové stanice – tyto radiostanice dokážou sledovat dvě frekvence jednoho pásma (VHF či UHF podle typu stanice) tak, že jedna z nich je pouze pro poslech a druhá pro poslech i vysílání. Nastavení těchto frekvencí lze jednoduše zaměnit. Tuto vlastnost lze využít při létání soutěží, kdy pořadatel stanoví tzv „safety“ frekvenci která slouží pouze k sdělování bezpečnostních informací typu blížící se bouřka, stopnuté kolo, nehoda apod. Na druhé frekvenci může pilot komunikovat, aniž by rušil ostatní závodníky. Mezi tyto stanice patří zejména velmi pěkná PUXING 888-obr. (nezávislý test si přečtěte zde), nebo WEIERWEI V-1000, která je vybavena nejsilnější baterií a to 1600 mAh, na rozdíl od běžných 1200 mAh ostatních stanic.

Technické parametry jsou prakticky shodné s předchozími typy.

Dualbandové stanice – na rozdíl od předchozích jsou schopny pracovat na ve dvou pásmech a to dokonce najednou (!!). Mimochodem tuto fíčuru má ze stanic na českém trhu jen zmiňovaný KENWOOD TH-F7 (za 8 a půl), ostatní dualbandy u nás pracují buď v UHF nebo ve VHF. To znamená, že s čínskou radiostanicí můžete být najednou ve spojení s lidmi na dvoumetru a taky na PMR – no není to paráda?

Je třeba podotknout, že čínští soudruzi si příliš nelámou hlavu s předpisy v Evropě platnými, které omezují vysílací výkon na PMR na 0,5 W a všechny jejich UHF stanice vysílají na 5W. No, nevím jak vy, ale já se s tím srovnám.

Samozřejmostí je možnost použití CTCSS subtónů, tedy známých subkanálů v PMR. Ale tady pozor! Použitých subkanálů je u našich PMR stanic 38. Soudruzi v Číně mají subkanálů 50. Což znamená, že např. 20. kanál u nás neodpovídá 20. kanálu v Číně. Proč to říkám – U našich PMR jsou subkanály rozlišeny jen čísly 1-38, avšak ve všech radiostanicích, které zvládají 70 cm pásmo (PMR), jsou subkanály dány jejich frekvencí a to je problém. Dokonce movitý i majitel slovutného KENWOODA TH-F7 musí s sebou nosit tabulku (viz níže), podle které si naladí požadovaný subkanál – nepraktické, ale funkční. Tedy když přijde k partičce, kerý používá PMRka a zaptá se jich na použitou frekvenci a ti mu sdělí např. „7.17“ (sedmý kanál, 17tý subtón), kenvůďák mrkne do tabulky a naladí subtón o frekvenci 118,8 kHz.

Ne tak majitel čínské radiostanice. Inženýři v Číně se zamysleli, naznali, že nosit s sebou tabulku subtónů je nepraktické a vymysleli „odposlech subtónů“. Takže majitel číňana přijde k partičce s PMR na „7.17“, zeptá se pouze na kanál (7) a požádá někoho, aby zavysílal a na displeji se mu objeví 118.8 kHz – no není to pecka? Uloží a komunikuje.

Trh čínských dualbandů je zatím poměrně úzký. Prakticky jsou zatím na trhu dvě. Nejpoužívanější u mých kamarádů je velmi šikovná QUANSHENG TG-UV (obr.) ( http://www.qsfj.com/en/Product_info.asp?ID=46 ) – velmi pěkná, citlivá s decentním displejem. Pak je to ještě WOUXUN KG-UVD1, kterou jsem jen krátce zkoušel.

Technické údaje dualbandů (Qaunsheng):
• Frequency range:
o FM: 88-108MHz (only receiver) – FM rádio 
o VHF: 136-174MHz
o UHF1: 350-390MHz (only receiver)
o UHF2: 400-470MHz
o UHF3: 470-520MHz (only receiver)
• Transmitter:
o Power output: High≥4w Medium ≥2w Low ≥1w
o Emission Current: ≤1.5A
o Modulation sensitivity: 12mV
• Receiver:
o RF Sensitivity: -122dBm(12dB SINAD)
o Modulation Receiver Bandwith: 5KHz
o Audio power: <0.5w
• Dimensions: 110mmx 56mmx 37mm
• Battery: Li-On 1500 mAh

Tabulku čínských subkanálů CTCSS najdete v přiloženém obrázku (vlevo)

Pro porovnání naše subtóny najdete třeba na: http://www.qsl.net/ok1vcb/cbradio/pmr-ctcss.htm

Samozřejmostí každé dodávky je nabíječka Li-On baterie s evropskou vidlicí (škoda, že je pro každou radiostanici jiná) a taky earpiece – pecka do ucha s mikrofonem na kablíku.

Radistanice jsou programovatelné přes PC a na všechny uvedené jsou kompatibilní s příslušenstvím Kenwood.

A za kolik? Cena se odvíjí od kurzu dolaru, ale obecně lze říci, že nejlevnější jsou jednokanálové stanice. O něco dražší jsou dvoukanálové, ale oba tyto typy lze pořídit kolem 2 tis. Kč. Dualbandy jsou o něco dražší, ale i tady se cena pohybuje kolem příjemných cca 2500 Kč.

No nekup to za ty prachy….

Stanice jsou nabízeny různě, nejčastěji na eBayi. Pokud by někdo neměl možnost, důvěru, nebo zkušenosti s eBay je možno stanici objednat na eshopu serveru SKYLIFE. Ceny jsou tam uvedeny pouze orientační a doba dodání je do 14 dnů.

Pokud by měl někdo zájem, mohu na požádání poslat manuály k uvedeným radiostanicím.


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 9 a 8

Názory k článku

(05.05.2016/17:47)
Prosím o návod na Kenwood TH F 7 Děkuji Lelek.
(11.03.2014/00:17)
Ahoj. kde si můžu stáhnout nebo se dopídit k českému manuálu na Puxink 888. Díky Gába
dalm@centrum.cz
(10.03.2012/14:24)
Pozor! provoz na PMR je omezen max. výkonem 0,5W a nesnímatelnou anténou v opačném případě se při vysílání dopouštíte trestného činu.
Mají čínské radiostanice homologaci CE?
(01.03.2011/20:25)
Dobrý den všem zde spřízněným dušičkám , obracím se na Vás s velkou prosbičkou . Koupila jsem si sedm let starou TH-F7E a pán který mi ji na dobírku poslal mi nějak předem "zapomněl" říct že k této staničce nemá návod - no a tím jsem ale úplně v háji ! Absolutně si s tím nevím rady (blondýna ? ) .Proto moc prosím , pokud máte někdo tento manuál v CZ ( má to být asi 60 stran)
o jeho zaslání na mail : TH-F7E@email.cz . Byla bych Vám za to moc vděčná . Díky Ahoj Jana
(19.07.2010/23:01)
Dobrý den vespolek, sháním český manuál k vysílačce WERTEX PILOT III. Má m.j. VORy a pouze anglický (jak jinak) manuál, na který s hovorovou nestačím. Chdi ji používat jako rezervní do letadla. Může mi někdo pomoci? Díky za odpověď.
Karel
bobytdi@seznam.cz
(15.04.2010/23:47)
Jinak trochu nestastne rozdeleni - pod pojmem jednokanalova stanice je staice, jez je napropgramovana jen na jeden kanal - coz tady vetsinou neni - spravne rozdeleni je singlband a dualband ci i triband - cili jedno/dvou/tri pasmova. Co se tyce pasem, tech vetsina techto rucek je AMA (pro provoz na 144-146 a 430-440 je nutna AMA licence) - tedy umi VHF 2m - 144-146 MHz (po rozsireni i vice - treba i 173 MHz na sdilenkach, kde lze legalne pouzivat bez povoleni v CZ 5W), tak 70cm UHF 430-440 MHZ (CZ sdilenky kolem 448 MHz, opet 5W) - kazdopadne u AMA stanic vykon neni predpisove niijak omezen.
Jinak PMR je pak samostatna kapitola - povoleno je 446 MHz, 8 kanalu, 0,5W a neodimatelna antena (pozor na ruzne FRS/GPRS radia apod. s 12/21 kanaly - jde pak o min. tisicove pokuty a vyssi ;) - viz. treba http://www.cbradio.cz/forum/read.php?26,62227 apod.
Jinak ev. dotazy k radiim klidne tam na forum ci i na me. Paja (CBradio.cz)
(15.04.2010/23:24)
Ad TH-F7 a CTCSS - samo ze CTCSS i DCS scan umi - tabulky neni opravdu potreba, jinak 50 kodu pro CTCSS je normalni standard - viz. http://www.cbradio.cz/news/view.php3?id=38 - ze si vyrobci PMR ulehcili, je vec jina :) BTW k onomu accu pro TH-F7 - doporucuji se podivati na cenu noveho (bohuzel ani tady Cina moc nepomuze ;)
Jinak koho by zajimali zkusenosti s radii z Ciny, at se jukne treba na http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,86525 - radii je kvanta - nektere ujdou, neco je skoda penez - chce vybirati - staci se poptati, ci neni problem se domluviti a nekdo se vzdy najde, kdo i pomuze pritahnouti...
(15.04.2010/23:12)
Free CZ manualy pro Wouxun (KG UVD-1P) jsou par mesicu gratis k dispozici na http://www.wouxun.cz/node/5
(02.04.2010/09:29)
Mám k dispozici ČESKÝ Manuál pro stanici Wouxun (KG UVD-1P)Perfektní překlad za 150,-na účet,zašlu emailem. jorpet46@gmail.com
(24.03.2010/21:43)
Český návod na Kenwooda TH F7E...nemáte někdo...?...dík za info...kluk31@seznam.cz
(19.01.2010/11:11)
nevlastní někdo český manual k radiostanici puxing888 děkuji charlliek@seznam.cz
(27.12.2009/19:49)
pre lietača z predchádzajúceho príspevku ak je PMR v čechách rovnaké ako na slovensku 446 tak by hádam pomôsť toto http://www.scbr.sk/index.php?id=FRpmr inak 6.1é som naladil na
446.06875
(27.12.2009/16:03)
pekny clanek, mam ale dotaz: mam cinana nemam stupidni kenwood tabulku.... jak naladim PMR 6.10 kdyz nemam nikoho kdo mi zavysila??? a vyraz ficura je super... navic nechapu proc jsou kompatibilni s kenwood, kdyz dodavaji hrdelni mikrofony atd., navic velmi levne !! rceni: stanicku nebo nelegalni drahe reseni - reseni je cina zavadi k domence ze jsou legalne provozovatelne bez jakekoliv licence.... osobne bych rekl, reklama !!! za kolik je k takove stanici zminovany hrdelni mikrofon a sada do helmy? muzete to zde prosim napsat a udat dostupnost? predem upozornuji, za jsem jen obycejny litac, co rozumi elektronice, nikoliv prodejce kenwoodu ani jinych vysilacek. dekuji jk
(22.11.2009/18:35)
Leoši, ráda bych pořídila 2x Puxing, ještě nejsem rozhodnutá zda PX 777 nebo PX 888, ale mám problém, že nikde na netu jsem nenašla prodejce s českým manuálem.Bez českého manuálu bychom to asi nedali dohromady. Nemůžeš mi pomoci? Má to být dárek k vánocům. Díky za odpověď. Alina mail: alina.a@seznam.cz
(31.10.2009/07:49)
Měl jsem TH F7E, ale wouxun je lepší, no v ceně stoprocentně.
(27.10.2009/20:27)
Ahoj
Prosím Vás o pomoc s manuálom k Kenwod TH-F7E.Ak by bol niekto ochotný info prosím na email:
jozko77@post.sk Vopred vďaka
(26.10.2009/20:54)
Ahojky !!
Prosím nemá někdo český návod na Qaunsheng
Nějak mi angl nejde !! Předem Děkuji Miloš Bachař
Na Milos.Mares@seznam.cz
(22.10.2009/01:48)
technicka poznamka: subtony jsou v Hz a ne v kHz. Uz z nazvu SUB znamena POD hovorovym pasmem. Jinak pekny clanek.
(26.08.2009/09:17)
Njn, našel jsem třeba tohle: http://cgi.ebay.com/Vertex-Standard-VXA-300-Aviator-Pilot-III-AirBand-Radio_W0QQitemZ370248026914QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item5634808b22&_trksid=p3286.c0.m14, ale pořizovat si to, když si s tím člověk normálně nepokecá, je asi fakt zbytečný luxus..
Hanz
(25.08.2009/21:53)
Ahoj! Letecké pásmo umí radiostanice nazývané triband. Znamená to, že kromě 2metru, PMR dokážou i letecké pásmo, teda 118-134MHz. Ale jak je zde již zmíněno, vzhledem k FM stanicín (frekvenční modulace) je v těchto stanicích letecké pásmo jen na poslech (RX). Pro vysílání by musela stanice zvládat i AM (amplitudovou modulaci) a to ještě v kombinaci s FM nikdo nepostavil. Takže pokud chce někdo vysílat na leteckém pásmu, musí si pořídit AM stanici a ty kluci z Číny zatím nedělají, takže jsou k mání jen značkové stanice v cenách kolem 6-7 tis Kč v přepočtu.
(24.08.2009/17:24)
Zapátral jsem teď ještě po eBayi a zjistil, že problém asi bude nacpat letecké pásmo a 2metr (popř. UHF) do jedné krabičky. Airband má totiž AM modulaci, VHF a UHF FM modulaci.
Hanz
(24.08.2009/14:25)
Leoši, nevíš o nějakém podobném čínském kecátku, které by umělo i letecká pásma? Občas by se to docela mohlo hodit.. Hanz