pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Miroslav "Mireček" Fejt 16.07.2007 / 14:15 přečteno: 4947 x

A tak Vám řeknu , že zítra tomu dávám tak 60% , že bude počasí vhodné ,; slyším sám sebe jak říkám já, instruktor paraglidingu, zákazníkům do telefonu a plánuji co všechno udělám když to „nepůjde“.
Jenže pán Termoska mi podle Murphyho zákonů odpoví, že všechno je jinak.

Hned druhý den od 9. hodiny žhavím telefon a sháním pasažéry a piloty tandemů.
Je tady krásný letový den a naše milovaná Černá Hora opět ožije vrchlíky padáků.
Již po 11. hodině rozkvétají na obloze první křídla všech možných barev. Je vidět , že start ještě není s bočním větrem tak jednoduchý, ale vše se v další hodince mění a já již roztahuji tandemový taxík na startu. Dneska určitě neshniju. Dneska to bude nosit všude.
Již na startu mne musejí pomocníci pustit rychle , protože se vzdaluji vzhůru ve třímetrovém stoupání. Pak trochu bojuji o udržení výšky , a za cca 15 minut nalétávám před kopcem první dnešní 6tku! Ano, i s tandemem ustřeďuji 6 metrové stoupání a zvedám se do 2000m n.m. (AMSL).
Jej to je paráda a moje svítící oči hledají aktivní cumul před kopcem. Dolétám k němu s 1800m a přidává se k nám Luky s druhým tandemem. Voláme na sebe , že to je super žrádlo a točíme k základnám ještě o 600m výš. Stále je spodní patro oblačnostï vysoko nad námi a pokračujeme před kopec.
O cca 8km dál, nad rozpadlým kostelem pociťujeme stav beztíže ve 2m stoupání a kříčíme , že nechcem dolů.

Tak to bych dneska nečekal. Po 40 minutách letu bojuji o každý metr. Ne nahoru, ale dolů , na přistání. Další pasažér čeká na svezení a já mu nemohu odepřít takovou krásu.
Přijíždíme na start a od západu přichází přistínění rozsáhlou oblačností. Tak není na co čekat a startujeme dokud vane proti startu. Je z toho 40 minut svahování a točení v 0,5 až 1m stoupání. Pasažérka je spokojená a já bych měl být také. Tak hodný vzduch jsem dlouho nezažil.
40 minut je za námi a spokojeně klábosíme na přistání. Balím padák a říkám že dnes již máme slovíno, když v tom se kopec rozsvítí a jedeme rychle nahoru na další lety. Startuji dokud je kopec nasvícený jako první s pasažárem , který nemůže běžet jako ostatní. Odměnou je na východním hřebínku 0,5 – 1m stoupání, které se pozvolna mění až v dvoumetr. Potom je to zase slabší ale nakonec máme u cumulku 2150 m AMSL a kloužeme pod rozsáhlým cumulem před kopec. Tak tady to ještě stoupá a v přímém letu pokračujeme od Pece pod Sněžkou, kterou máme na dosah, až ned autokemping v 9km vzdálené vesničce Čistá. Karle – dobrý??? zní moje otázka a Karel ani nehlesnoucí odpověď přitakává. Tak ještě kousek , abychom nebyli nad přistávačkou tak vysoko, říkám a koukám zpět ke kopci. Tam se zvedá Petr Válků s tandemem a já si říkám, kdo z kluků nakonec letí s tou rajcovní japanoložkou. Podle stoupání to bude Petr ale když přilétnu zpět ke kopci , zjišťuji , že pod modrým Pašou visí jen 2 páry chlupatých nohou. Tak nasazuji k Lukymu s oranžovým Questem. Jenže ten mi ustoupá 3m /s nahoru. Tak na rusovlasou japanoložku asi žádnou dvojsmyslnou otázku o tom, že s holkama nám to (pilotům) stoupá nějak samo nezavolám. Dojedu nad přistávačku a po 47 minutách od startu, spirálou schazuji cca v 18, hodin výšku a jdu na přistání.
Petr přistává o 10 minut později přesně na střed vytýčení a Luky po dalších 10 minutách.
Takové létání bych dnes nečekal.
Meteorologie je věda o přesných procesech v atmosféře , vyvíjejících se podle momentální situace. Dá se říci , že po 25 letech (rocích) strávených z části mezi nebem a zemí tomu trochu rozumím. Ale dnes bych to opravdu takové nečekal.
Odvážíme partičku kamarádů , co s námi dnes létali do Jánských lázní a Luky ještě jede s žáčky na start. Přistávají po 15 minutovém letu v 20,00 hod na přistávačce a oči jim svítí jak světla velkoměst o půlnoci.
Jen si stěžují, že je vlastně komáři vyhnali ze startu.
Následuje otázka. Jak to vidíš zítra Mirečku???
Kluci , já opravdu nevím. Dnes to bylo od brutálu v 7m stoupání až po laminární svah pro žáčky. A zítra???
To musí zase ukázat Termoska.
Děkuji Termoskovi za dáreček a jedu za rodinkou. Jak s nimi zítra pobudu uvidím zase až dopoledne. A nějaká předpověď počasí na Nově, nebo i na Čétéčku na tom těžko něco změní.

Mireček F8

www.dovzduchu.cz


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 10 a 7

Názory k článku