pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Petr Dvořák 24.10.2005 / 19:11 přečteno: 5114 x

Sem tam mě pozvou do firmy Meteopress, abych zde povykládal jako host o počasí a létání v jejich kabelovém televizním vysílání. Je to docela zajímavá zkušenost v prostředí televizního studia, což vždycky bylo místo, kde jsem se trémou rozklepával a málokdy byl schopen vyloudit ze sebe souvislou větu. Zlí jazykové jistě namítnou, že k tomu nemusím ani být v televizním studiu, avšak tam je to ještě horší.
Jednou za čas mi zavolá moderátorka Kamila Petrdlíková, která je známá mimo jiné ze Snídaně s Novou, ale také z jiných televizí a různých dalších akcí, na nichž je moderátor a současně mediálně známá tvář v jedné osobě nezbytná.

"Ahoj, neměl bys zase jednou čas přijít k nám do studia a popovídat, co je v lítání nového?" zní její obvyklá otázka. Přes léto jsem času moc neměl, teď je to o něco lepší a obvykle si rád najdu čas na jakési televizní matiné.

Před časem mě coby meteorologa lákala kamarádka Alena Zárybnická i do České televize, abych tam chodil moderovat předpovědi počasí, ale po krátké zkoušce "jak by mi to asi šlo" jsem usoudil, že zejména kvůli obrovské trémě a neschopnosti správně mluvit by mi to nejspíš vůbec nešlo. Jsem člověk improvizace a ne přesné naučené mluvy a výkon moderátora předpovědi počasí spočívá více v profesionálním hereckém výkonu a méně ve zdatnosti meteorologa. Předpověď se sice musí připravit, ale potom především prodat skrze obrazovku. Moje možnosti končívají u té první části.

V Meteopressu je to jinak. Tam mám pro svoji improvizaci širší uplatnění. Kamila je profesionálka a umí navodit skvělou atmosféru, kdy nakonec ze mě tréma opadne a jsem schopen mluvit spisovně, plynule a téměř bez přeřeknutí. Studio je malé, nepůsobí dojmem, že odtud vycházejí ty nejhlavnější zprávy CNN a tak se dá příjemně usadit ke stolku před kameru a spustit dialog.

"A jak se létá teď, když sezóna už takřka skončila? Anebo pro vás neskončila?" klade mi Kamila své otázky.
Snažím se jí odpovídat tak, aby to bylo zajímavé pro diváky. V duchu si však říkám – mám se přitom dívat na Kamilu, aby bylo vidět, že spolu mluvíme, anebo mám hledět přímo do kamery? Co gestikulace? Mám se usmívat? S umělým úsměvem vypadám jako debílek. I když, zlí jazykové...

Rozhovor s hostem se vede vždy jednou za půl hodiny, začíná se po poledni a končí někdy v půl čtvrté odpoledne. Mezitím se vysílají zprávy, zaměřené hlavně na přírodní jevy, zejména ty meteorologické. Spolu s moderátorkou je ve studiu ještě meteorolog, s nímž moderátorka rovněž vede diskusi o vývoji počasí. Je to zajímavý způsob, jak veřejnost nepřetržitě informovat o počasí. Vysílání běží ve formě streamovaného videa také na internetu na stránkách Meteopressu.Ve čtvrtek 20. října 2005, kdy jsem byl v Meteopressu jako host, tam byl Honza Horák, studovaný meteorolog a také sportovní pilot.

Ve studiu ještě sedí technik, který zajišťuje střih obrazů a případně se stará o počítače. Zajímavé je také druhé studio vzadu, kde se natáčejí předpovědi počasí pro televize Nova a Prima; člověk tak má možnost prohodit pár slov s mediálně známými tvářemi a jednou jsem dokonce vezl autem ze studia dolů do Prahy někdejší vicemiss Radku Kocurovou. Pěkné děvče, i když mi celkově smysl volby nějakých miss docela uniká.

Při vysílání jsme vyzkoušeli novinku – pustit do éteru krátká videa, která jsem natočil úplně obyčejnou DV kamerou a hle, výsledek byl docela dobrý! Ba co víc, byl jsem požádán o natočení nějakých leteckých záběrů pro Meteopress, na nichž by se objevily hrady Karlštejn a Křivoklát. Tak až bude pěkné počasí, vrhnu se na to.


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 6 a 9

Názory k článku