pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Petr Dvořák 04.03.2005 / 01:06 přečteno: 3845 x

O pohnuté situaci ve svazu paraglidingu LAA ČR toho bylo v poslední době napsáno dost. Protože je však touto situací ohrožen obecný prospěch nás všech, je zapotřebí bojovat proti zneužívání pravomocí vyvolených a zvolených všemi prostředky. Je mnoho pilotů paraglidistů, kteří si žádné problémy nepřipouštějí a obavy ostatních považují přinejmenším za paranoiu. Je však situace mezi námi taková, abychom nad ní mohli jen tak mávnout rukou?
Celé dlouhé roky fungoval svaz docela normálně. Měl své předsednictvo, v němž se vystřídali různí lidé, kolem předsednictva bylo několik komisí, které spravovaly výcvik a sportovní soutěžní činnost. Běžní řadoví členové si nespočtukrát zaremcali, to či ono by určitě udělali lépe, ale jako celek to všechno fungovalo a kus práce je za svazem vidět. Stačí se rozhlédnout na startovištích, podívat se na výsledkové listiny, zamyslet se nad tím, kdo pomohl vytvořit podmínky pro svobodné a hloupostmi nesvázané létání. Pocítí to i každý žák v kursu paraglidingu – výcvik se provádí na moderních křídlech s bohatým zabezpečením, podle propracovaných výcvikových osnov a podle určitého řádu. To všechno je souhrn věcí, kterými do českého paraglingu přispělo mnoho lidí, kteří k tomu měli co říci.

V poslední době se situace změnila. Vstali noví bojovníci, kterým začalo jít víc o jejich byznys než o celkový progres celku včetně pasivních členů. V případě firmy by to tak bylo správné. Firma přece musí prosperovat, drát se kupředu, vydělávat. Jenže u společenské organizace je tomu jinak. To je něco jako "národ sobě." Společenská organizace je i v době dravého kapitalismu takovým (v dobrém slova smyslu) spolkem, postaveným na základech společného, komunitního prospěchu. Zisk, morální i hmotný, zde musí těžit všichni, bez ohledu na to, kdo k tomu jakým dílem přispěl. S tímto vědomím obvykle vstupujeme do členství různých spolků a zájmových neziskových organizací.

Lidé, tvořící takovou komunitu, si pak mezi sebou vybírají morálně nejzdatnější jedince a pověří je, aby se postavili na piedestal a ukazovali směr, kudy dál. Rozumí se samo sebou, že vedoucí jedinci si budou nadále držet ideály neziskovosti a práce pro celek, s nimiž do organizace vstoupili. Jenže to by nebyl člověk člověkem, aby v tom nezačal hledat skulinky, kterými by přece jen prosáklo nějaké přilepšení jen pro něj, nejlépe tak, aby si toho nikdo jiný nevšiml.

Skulinka se najde vždycky a málokdo z těch, kteří skulinku objevili, dokáže odolat a nevyužít toho. A vida, ono to jde. Malých, bezvýznamných průsaků si nikdo z ostatních nevšímá anebo má jiné starosti, takže malý zneuživatel tedy zneužívá, jak jen to jde. S jídlem roste chuť a když si toho doteď nikdo nevšiml, stálo by za to zkusit něco většího. A pak zase většího. A nakonec se z člověka u koryta stane nenasytná obluda, která se naučí ochránit si toto koryto naprosto nestydatě posílením a absolutizací své funkce, do níž byl před časem nominován důvěřivou většinou. Když už mu tato většina teď nechce dál dávat svoji důvěru, udělá to korytář jinak – zaplatí si voliče, kteří za penízek udělají poslušně cokoliv, co jejich šéfík bude chtít. Jeho pozice je stále neotřesitelnější, zejména i proto, že mnozí poctiví řadoví členové, kteří to všechno prokoukli, otráveně a znechuceně odcházejí a nechtějí s tím už dál nic mít.

Tento popis není parafrází Orwella a jeho Farmy zvířat, ale odrazem současného dění ve svazu paraglidingu Letecké amatérské asociace ČR. Hranice, před kterou se morálně soudný člověk zastaví a nedovolí si ji překročit, byla bez skrupulí přeskočena na poslední valné hromadě svazu v prosinci 2004. Hrstka lítačů z Krkonoš si zajistila své pozice v klíčových funkcích a teď má otevřené dveře k absolutní moci, snadno zasáhnutelné i do sousedních svazů LAA ČR. Tam už si toho povšimli a rychle připravují obranu.

Právě obrana a bezprostředně po ní také náprava stavu, to je bodem číslo jedna pro úplně všechny členy svazu paraglidingu. Nesmíme dopustit totalitu, samozvané funkcionáře, které ve funkcích většina lidí nechce a kteří mohou nekontrolovatelně tahat za nitky a koncentrovat moc k sobě. Úkolem volených funkcionářů je úřednická služba všem voličům (a nejen jim), stejně jako odpovědnost. To nejsou omleté fráze, ale frázemi vyjádřená pravdivá skutečnost.

Kritickou situaci je teď nutné změnit k lepšímu. Klidnou, mírnou, ale férovou a pravdivou cestou. Je to velmi jednoduché. 19. března 2005 proběhne v Pardubicích nová valná hromada. Stačí se zaregistrovat do svazu paraglidingu, potom se dostavit na tuto valnou hromadu a tam hlasovat podle svého přesvědčení a nenechat se přitom obelhat falešnými argumenty těch, kteří usilují o důvěru členů a předstírají, že jim jde o blaho všech.


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 3 a 6

Názory k článku