pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
belmondo 24.11.2004 / 10:03 přečteno: 7244 x

Tak a je to konečně tady! Teploty po hrozně, ale nechutně hrozně dlouhém podzimu klesly na úroveň, kdy se z životadárné tekutiny stává prostředek adrenalinového opojení. Babky, paraglidisti :-), a všelijaká jiná verbež se v parcích choulí do kabátů a s kapesníkem v ruce nadávají na tu hnusnou zimu, ale jistá část populace má pusu rozesmátou od ucha k uchu, jako by zrovna vyhráli v SUPERSTAR.
Jejich životní funkce se na rozdíl od většiny živočichů nespomalují, právě naopak. Při sledování hlavních zpravodajských relací toužebně vzhlížejí k předpovědi počasí, která jim je po většinu roku úplně egal ("lhostejná", pozn. autora). A věřte mi, pokud je Zákopčaník svojí předpovědí dostatečně neuspokojí, jsou schopni vystartovat ze svých vyhřátých bytů, odchytit si ho před hlavní branou naší veřejnoprávní televize a důsledně žádat přímluvu u protekčních rosniček...

Většina z takto "postižených" lidí si alespoň krátí čas přípravou nádobíčka,zevlováním po obchodech a vyhledáváním těch nejlepších vychytávek, aby na svahu byli prostě cool. Zní to sice dost podivně, ale správně se připravit na zimu je docela fuška.

Člověk si musí zajistit pořádnej hardware. Tzn. pořádnou desku, pevný vázko a boty, který tě podrží, až poletíš tu 360 BS na kickeru s tablem 10 metrů, nebo až tě kicker nakopne do pěkný vejšky!

Dobrá SNB fošna se dá sehnat tak od 7.000,- Kč. Největším kamenem úrazu všech začátečníků, ale bohužel i mírně pokročilých, je výběr správné délky prkna. V našich podmínkách je celkem jedno, jestli si vybereš prkno, který má ve svý specifikaci upřednostněnej freeride, nebo freestyle. Oba druhy mají tak podobný vlastnosti, že začátečník, a troufám si říct, že i mírně pokřočilý, není schopen rozdíl poznat a pak popsat. A stejně v našich obchodech většinou najdeš nejvíc prken se specifikací all mountain, který ti rozhodování dost usnadní. Takže správná délka prkna je taková, že si stoupneš a prkno by ti mělo sahat někam mezi ramena a bradu. Před sezonou je vhodný prkno nechat navoskovat, případně po druhý a další sezoně nechat naostřit hrany. Tuhle činnost doporučuju přenechat specialistům. Můžu doporučit Snowboardelv Husické, pro jiný lokály třeba servis v Podolí u bazénu, nebo celoročně dělaj údržbu lyží a hlavně SNB v Radotíně. Všechno za docela přijatelný ceny. Voskování skluznice kolem 100,- Kč, broušení hran asi za 250,-.

Když už máš teda vybranou desku, chce to se pořádně zaměřit na vázání a boty. Já osobně se domnívám, že tyhle dvě kategorie jsou o dost důležitější a člověk by na ně měl dát větší důraz, než na výběr nesmyslně drahýho prkna. Existují dva hlavní typy vázání: tvrdé a měkké. Tvrdé neboli race je pro takovovou odnož SNB, která mě nechává úplně chladným a moc mě nebere. To jsou ti týpkové, kteří mají vázání nastavený na obou nohách tak kolem 35 stupňů ve stejným směru a vyžívají se v obloukách a jízdě po hranách prkna na krásný, upravený sjezdovce. Já jim říkám SNB lyžaři. Moc toho nenaskáčou a ani jibbing jim moc neříká. No nedivte se, s přeskáčema na nohou to asi fakt nejde. Druhá a o moc zajímavější kategorie je kategorie měkkých vázání. Tady si snowboarďák může vybrat mezi klasickým vázáním s ráčnama, nebo novinku firmy Flow, kde se do vázka nastupuje zezadu a potom se zaklapne patka, nebo zvolit systém step-in, který má v nabídce Burton, Ride, atd. Při zvolení klasický řáčny je velký riziko toho, že si nohu/botu utáhneš málo/moc a podle mě to nejde dotáhnout 2x stejně. Pak se ti stává, že jedeš a v půlce svahu zastavíš a voláš. "Já to mám, wole, blbě utažený". Vopruz. Vázko od Flow jsem jenom viděl v SNB shopech, netestovatl jsem ho, takže nevím, ale vypadá dost solidně. Na svém SNB mám step-in od Ride a nemůžu si to vynachválit. Při sjezdu O.K., při skokách O.K., při jibbu O.K. Sestkával jsem se s názorem, že jako nemáš dostatečnou zpětnou vazbu, co se vlastně dole s prknem děje, ale když to někdo vyzkoušel, potvrdil mi, že rozdíl ani nepostřehnul kromě toho, že nesedí jak trdlo se studeným zadkem na sjezdovce a zuřivě "neřáčnuje". Kvalitní vázko všech kategorií je docela mastný ale za cenu tak kolem 5.000,- Kč by už mohlo něco vydržet:-)

No a při výběru bot dávej bacha na to, aby ti boty nebyly moc velký, nebo aby tě moc netlačily. Je dobrý, když maj trochu odpruženou podřážku, že ti jako odtlumí ten dopad. Ale boty, nejenom SNB boty, si kupuje člověk dost často, tak to snad zvládneš :-) Prize za dobrý boty je tak kolem 5.000,- Kč.

Další hodně důležitou součástí pořádnýho hardware jsou chrániče. Jasně, každej tvrďák řekne,že pravej PURE SNOWBOARDING, není o tom, že člověk vypadá jako těžkotonážník skříženej s robokopem, a jezdí si jen tak nalehko. Já osobně můžu říct, že rozhodnutí investovat do kvalitních chráničů mě posunulo úplně někam jinam. Najednou jsem si troufnul na takový překážky, do kterých bych se bez dobrýho brnění nikdy neodhodlal...

Základem je mít kvalitní helmu. Chrání ti to, čím můžeš vydělávat dobrý prachy a pak si užívat na horách. Dobrý je koupit model, který má odnímatelný chrániče uší. Helmu tak po odejmutí ušních chráničů můžeš využít celej rok a řádit v ní třeba na bike. Za dobrou helmu počítej tak mezi 2.500,- - 4.500,- Kč. Záleží, jakého výrobce zvolíš.

Velmi nutnou, ale velmi výbornou věcí, je chránič páteře - páteřák. Je udělanej z plátů umělý hmoty, který tvoří takovej krunýř, a z druhé strany je to příjemně měkčený, takže to dokáže skvěle utlumit dopady jak na trubku tak třeba na zmrazek kdekoliv na skoku. Hodně dobrej je model od Dainese, kterej stojí kolem 2.500,- Kč.

Protože páteřák sahá sice až tam, kde končí záda, ale ne tolik, aby ti uchránil i kostrč, je dobrý ještě naposledy zainvestovat do speciálních trenýrek, který maj vystužený ty citlivý partie, tzn. kostrč, boky a stehna. Tady bych zvolil chrániče od R.E.D., cena kolem 2.500,- Kč.

Někomu může připadat, že je nabalenej jako obrněnej tank, ale fakt to tak není. To, že máš něco na sobě, skoro necítíš. Všechno je dělaný z odlehčených materiálů. A na svahu na 100% nikdo nic nepozná. Už i při pouhý jízdě downhill, když trošku popustíš uzdu svý zbabělý duši, tak na tobě ta šustákovka, freezovka, nebo co já vím, pěkně vlaje.

Tak tohle je takovej průřez tím nejpotřebnějším, co k pořádnýmu snowboardění potřebuješ. Dál už je to jenom příjemná nadstavba :-) Pro uchování tvého řádění pro další generace je dobrý koupit digitální kameru, nejlíp tak na paměťový karty (tzv. žvejkačky). Většina kvalitních kamer tě snímá ve formátu MPEG-4 (*MP4) rychlostí 30 snímků za vteřinu. K takovýhle palbě je zapotřebí mít kvalitní software. Většinou doporučuji použít instalační CD od zakoupený videokamery, protože ty potvůrky mají vychytaný kodeky pro přehrávání ve Windows Media Playeru, nebo ve Quick time. Když se snažíš kodeky získat ze stránek Mrkvosoftu, docílíš maximálně toho, že ti to nějak hraje, ale třeba bez zvuku :-/ Mno, a pak už zbývá jenom maximálně nabušenej comp, rychlá pálička, kupa CD/DVD a moře času, protože s výsledkem budeš skoro vždycky nespokojenej, a pokaždý, když se na výtvor podíváš, si řekneš, že bys to udělal přeci jenom o kousíček jinak ...

Takže závěrem: zůstaňte naladěni and RIDE YOUR LIFE! Další reporty budou následovat!

BELMONDO


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 8 a 8

Názory k článku